Про місто

Івано-Франківськ - це місто з багатовіковою історією, що має глибокі традиції, багатий мистецький світ та динамічну економіку. Розташоване на перетині Бистриці Надвірнянської та Бистриці Солотвинської, місто володіє вдалою географічною позицією, яка сприяє не лише співпраці з державами Європейського Союзу, а й забезпечує широкі можливості для багатогранного розвитку.

                                                           

Логотип міста Івано-Франківськ

Якщо придивитися уважніше, то можна розгледіти, що в основу логотипу поміщено вигляд міської Ратуші згори, що нагадує елемент вишивки хрестиком. Також тут розміщено й інші символи: Станіславську фортецю (Бастіон) - зверху, зліва - Галку, зображену на гербі Івано-Франківська, справа - перо для каліграфії Івана-Франка, а знизу - символ Карпат. Головна тема логотипу – «Івано-Франківськ – місто для життя».

Місто розташоване на південному заході України, на відстані 150-300 км від кордонів Польщі, Румунії, Угорщини та Словаччини. Завдяки цьому, Івано-Франківськ є важливим транспортним вузлом, зв'язаним мережею автомобільних та залізничних магістралей з країнами Європи.

Територія міської територіальної громади становить 265,528 квадратних кілометри. Населення налічує близько 288,2 тисячі осіб. У 2015 році в Україні була розпочата реформа децентралізації, спрямована на покращення управління та розвитку місцевих громад. Таким чином, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 р. №714-р Івано-Франківськ визначено адміністративним центром та затверджено  територію Івано-Франківської міської територіальної громади, до якої увійшли такі територіальні громади:  Березівська, Братковецька, Добровлянська, Драгомирчанська, Колодіївська, Підлузька, Підпечерівська, Радчанська, Узинська, Черніївська, Чукалівська (Тисменицький район), Каміннецька, Тисменичанська (Надвірнянський район), Вовчинецька, Криховецька, Микитинецька, Угорницька, Хриплинська (Івано-Франківська міська рада).

Відстань від Івано-Франківська до кордонів:

з Румунією (митний перехід "Порубне") - 180 км,

з Польщею (митний перехід "Мостиська") - 200 км,

зі Словаччиною (митний перехід "Ужгород") - 300 км,

з Угорщиною (митний перехід "Чоп") - 320 км.

 

Івано-Франківськ має документально оформлені зв’язки з 26 органами місцевого самоврядування європейських країн. Містами-партнерами Івано-Франківська є: Жешув, Люблін, Хшанів та Хшановський повіт, Новосольський повіт, дільниця Охота ст.м. Варшави, Рибнік, Ополе, Свідніца, Зєльона Гура, Кошалін, Томашув Мазовєцкі у Польщі, Пршеров у Чехії, Стрешенський район у Молдові, Бая-Маре, Тирговіште, Орадеа в Румунії, Ніредьгаза в Угорщині, Брага у Португалії, Руставі у Грузії, Тракай у Литві та Єлгава в Латвії, Губбіо в Італії, Потсдам у Німеччині, Арлінгтон у США, Наньнін у Китаї.

Місто Івано-Франківськ є першим містом України, яке стало членом Асоціації європейських муніципалітетів "Energie-cites" (Енерджі-сіті), також є членом Асоціації міст України, яка підтримує тісні зв’язки з Радою європейських міст та регіонів, Міжнародною спілкою громад та Організацією міст-побратимів, є членом мережі міст сталого розвитку України згідно із Ольбаргською Хартією, членом Асоціації "Коло ковальських міст Європи". Місто є підписантом Угоди мерів європейських міст - документу, який підписується головами міст для зміцнення співпраці, обміну досвідом та спільної діяльності.

У Івано-Франківську функціонують:

  • Почесне консульство Угорщини;
  • Почесне консульство Республіки Хорватія;
  • Почесне консульство Литовської Республіки.

За проведену роботу в контексті інтеграції та пропагування європейських цінностей Івано-Франківськ отримав всі чотири високі нагороди Парламентської Асамблеї Ради Європи: Європейський диплом, Почесний прапор, Почесний знак, та у 2018 році - найвищу нагороду Парламентської Асамблеї Ради Європи - Почесний Приз Європи.

Сьогодні Івано-Франківськ вважається одним з найбільш динамічних міст у регіоні, яке активно розвиває як економічний, так і гуманітарний сектори.

Позитивна динаміка економічного розвитку міста підтверджується оцінками відомих рейтингових агентств:

  • У 2020 році Івано-Франківськ посів перше місце в рейтингу найкращих міст для ведення бізнесу в Україні за версією Forbes Україна.
  • Третє місце у рейтингу найкращих міст в Україні за версією Міжнародного Республіканського Інституту.
  • Друге місце за результатами дослідження USAID «Індекс конкурентоспроможності міст України 2021».
  • Перше місце у рейтингу зручності для проживання ІТ спеціалістів за версією DOU.

За кількістю малих бізнесів на 10 тисяч населення, Івано-Франківськ посідає п’яте місце з усіх обласних центрів України.

Успішно працюють підприємства з іноземними  інвестиціями: ТОВ "Електролюкс Україна", ТзОВ «ПАС Україна», ДП ВО "Карпати" та ТОВ “Солід-Україна”.

Про інвестиційний потенціал міста можна дізнатися у розділі «Бізнес та інвестиції» сайту Департаменту інвестиційної політики, проєктів, міжнародних зв’язків, туризму та промоцій міста: https://invest-if.com/biznes-ta-investiciyi.

               Івано-Франківськ став одним із тих міст, в якому знайшли тимчасовий чи постійний прихисток підприємці, в містах яких внаслідок повномасштабної російської агресії велись і ведуться активні бойові дії. Понад 180 місцевих та релокованих підприємців отримали підтримку в рамках проєкту «Нова економіка Івано-Франківська». Проєкт у свою чергу підтримав діяльність кризового координаційного центру Save Business Now і як відповідь на виклики війни реалізував активності для підтримки місцевого та релокованого бізнесу.

Івано-Франківськ активно співпрацює з міжнародними фінансовими організаціями такими, як: ЄБРР, Світовий банк, Шведське агентство з питань міжнародної співпраці та розвитку (SIDA), Північна екологічна фінансова корпорація (НЕФКО), фонд Е5Р, Європейський інвестиційний банк, та має досвід з реалізації міжнародних і транскордонних проєктів Європейського Союзу, ПРООН, USAID, ЮНЕСКО, ПРОМІС, програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2014-2020 та Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020, Спільної операційної програми Румунія-Україна 2014-2020, та інших.

Івано-Франківськ - місто зі значним промислово-економічним потенціалом. Попри війну, обсяги реалізованої продукції в Івано-Франківську відзначилися зростанням, і темп росту склав 100,4%. Найбільшу частку обсягів реалізації підприємств переробної промисловості складали підприємства машинобудування (36,9%) та з виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів (31,6%). Зріс на 64,9% обсяг реалізації продукції підприємств виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів.

В Івано-Франківську діє 55 суб’єктів туристичної діяльності, з яких 11 - туроператори, 43 - туристичні агентства. На території Івано-Франківській міської ради зосереджено 55% від загальної кількості суб’єктів туристичної діяльності Івано-Франківської області.

У місті прослідковується чітка лінія розвитку фестивальної культури та фестивального туризму. Зокрема, традиційними стають наступні масові події:

- Міжнародний етнокультурний фестиваль країн Карпатського регіону «Карпатський простір».

- Міжнародний Різдвяний фестиваль «Коляда на Майзлях».

- Фестиваль «Різдво у Франківську».

- Регіональний дитячий фестиваль хорової музики «Передзвін».

- Фестиваль мистецтв «Мелодії парку».

- Міжнародний мистецький фестиваль країн Карпатського регіону «Carpathian Space».

- Міжнародний фестиваль ковальського мистецтва «Свято ковалів».

- Міжнародний фестиваль візуального мистецтва Design Village.

- Міжнародний фестиваль актуального мистецтва Porto Franko.

- Фестиваль вуличної музики «День вуличної музики». 

- Фестиваль французького кіно «Французька весна».

Стрімкого розвитку набуло також театральне та музичне мистецтво: так, у 2017 році симфонічному оркестру Івано-Франківської обласної філармонії імені Іри Маланюк надано статус «академічний», а в 2019 році статус «національний» присвоєно Івано-Франківському національному академічному музично-драматичному театру імені І. Франка.

Івано-Франківськ позиціонується як освітній центр з великим спектром вищих навчальних закладів та освітніх можливостей. Студенти мають можливість навчання у 5-ти вищих навчальних закладах І-ІV рівня акредитації, включаючи Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, Івано-Франківський національний медичний університет. Місто має розгалужену мережу шкіл і ліцеїв, які надають як базову, так і середню освіту та працюють над розвитком не тільки академічних знань, але й творчих та соціальних навичок учнів. Важливою складовою освітнього середовища є наукові та дослідні центри, які сприяють інноваціям та розвитку нових технологій. Зокрема такими є наукове містечко «Нова енергія» та муніципальний центр для школярів «КУТ».

Івано-Франківськ - це місто спорту та фізичної культури. Тут проводяться різноманітні спортивні заходи, змагання та турніри, які залучають як професійних спортсменів, так і аматорів. Важливою частиною спортивного міста є футбол, баскетбол, волейбол, шахи, бокс, легка атлетика та багато інших дисциплін. Івано-Франківськ також відомий своєю активною спортивною молоддю, яка здобуває перемоги на різних змаганнях та представляє місто на національних та міжнародних рівнях.

Завдяки розвиненій інфраструктурі в Івано-Франківську проводяться спортивні фестивалі, турніри та змагання різного рівня, що стимулює активну участь громадян у спортивних подіях. Зокрема було проведено відкритий Кубок «GRC Athletics Open Cup» з легкої атлетики, зимові чемпіонати Івано-Франківської області з легкої атлетики, чемпіонат міста з баскетболу, з тхеквондо, з настільного тенісу, з футзалу, чемпіонат України з волейболу «Дитяча ліга», відкритий Кубок Федерації з легкої атлетики, відкритий чемпіонат Івано-Франківська з пауерліфтингу, чемпіонат України зі спортивної ходьби та інші заходи міського, обласного та всеукраїнського рівнів.

Ласкаво запрошуємо вас дослідити історію, культуру та динаміку міста Івано-Франківська!